Make your own free website on Tripod.com



PSAL All-Stars 1908 to 1920


1917-1918



1917-1918 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Louis Damico (St. John's Prep)
Jules Scharmann (Erasmus)
George Cherry (Bushwick)
Sid Blumenthal (Eastern District)
Irving Edelstein (Bushwick)

2nd TEAM
Leon Coffey (Eastern District)
Dick Robinson (Bushwick)
Harry Woods (St. John's Prep)
Everett Barnes (Erasmus)
Levins(Boys High)

1916-1917



1916-1917 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Bolotovsky (Boys High)
Brown (Boys High)
Dorff (Bushwick)
Sid Blumenthal (Eastern District)
Irving Edelstein (Bushwick)

2nd TEAM
Brodsky (Eastern District)
George Cherry (Bushwick)
Brietman (Eastern District)
Hyman (Eastern District)
Ratner (Boys High)

1915-1916



1915-1916 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Abe Barshofsky (Boys High)
Baron (Boys High)
Schuman (Boys High)
Kurtzman (Eastern District)
Irving Edelstein (Boys High)

2nd TEAM
Brodsky (Eastern District)
Moneypenny(Adelphi)
Trippe (St. John's Prep)
Davison (Erasmus)
Goldstein (Boys High)

1915-1916 Brooklyn Eagle All- Scholastic Queens Basketball Team


1st TEAM
Yerkes (Newtown)
V. DeGroot (Far Rockaway)
Garrett (Newtown)
Goldman (Newtown)
Mergenstein (Far Rockaway)

2nd TEAM
Caliguiri (Newtown)
O'Malley (Jamaica)
Spa tz (Far Rockaway)
F. DeGroot (Far Rockaway)
Heerlein (Bryant)

1914-1915



1914-1915 New York Evening Sun All- Scholastic Basketball Team


1st TEAM
Abe Barshofsky (Boys High)
Jed Shaw (Bryant)
Kaufman (Clinton)
Wittaner (Commerce)
Baker (Stuyvesant)

2nd TEAM
Mardel (Stuyvesant)
Helman (Commerce)
Specht (Stuyvesant)
Miller (Clinton)
Berman (Bushwick)

1914-1915 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Abe Barshofsky (Boys High)
Jim Auchterlonde (Erasmus)
P. Miller (Boys High)
Moe Cohen (Eastern District)
Barney Berman (Bushwick)

2nd TEAM
Baron (Boys High)
Howard Maxwell (Poly Prep)
George Bernstum (St. John's Prep)
Charlie Keene(Erasmus)
Hyman Kroffsky (Bushwick)

1914-1915 Brooklyn Eagle All- Scholastic Queens Basketball Team


1st TEAM
Jed Shaw (Bryant)
Yerkes (Newtown)
Krahe (Bryant)
Damiano (Newtown)
Dooneif (Newtown)

2nd TEAM
Caliguiri (Newtown)
Heerlein (Bryant)
Humphries (Jamaica)
Folb (Newtown)
V. DeGroot (Far Rockaway)



1913-1914



1913-1914 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Abe Barshofsky (Boys High)
Harry Sullivan (Erasmus)
Louis People (Boys High)
Hyman Kroffsky (Bushwick)
Saul Perlman (Boys High)

2nd TEAM
Moe Cohen (Eastern District)
Howard Maxwell (Poly Prep)
Herman Goette (St. John's Prep)
Sam Schwartz (Erasmus)
Eiten (Eastern District)

1913-1914 Brooklyn Eagle All- Scholastic Queens Basketball Team


1st TEAM
Jed Shaw (Bryant)
DeGroot (Far Rockaway)
R. Rutledge (Far Rockaway)
"Ox" Erwin (Newtown)
Joe Mckenna (Far Rockaway)

2nd TEAM
Groh (Newtown)
Harle (Bryant)
Douglas (Far Rockaway)
McNamara (Far Rockaway)
Krahe (Bryant)

1912-1913



1912-1913 The New York Sun's All- Scholastic Basketball Team


1st TEAM
Morris Kirchen (Clinton)
Irving Locke (Bushwick)
Jed Shaw (Bryant)
Walter Fisher (Stuyvesant)
? Court (Bushwick)

2nd TEAM
Gugileimo (Stuyvesant)
Shirley (Commerce)
Lieberman (Clinton)
Evans (Erasmus)
Malefsky (Bushwick)

1910-1911



1910-1911 The New York Evening World All- Scholastic City-Wide Basketball Team


1st TEAM
Vos Johnson (Newtown)
Frank Kelly (Newtown)
Schulman (Commerce)
Froenzmck (Eastern District)
Samuel Levy (Newtown)

2nd TEAM
Rosenkrantz (Stuyvesant)
Runge (Flushing)
Kirshner (Clinton)
Gavin (Boys High)
Bailen (Newtown)

1909-1910



1909-1910 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Sleard (Poly Prep)
McManus (Erasmus)
G. Halstead (Adelphi)
Olsen (Manuel Training)
Baer (Boys High)

2ND TEAM
H. Halstead (Eastern District)
Henley (Adelphi)
Buneke (Poly Prep)
McMath (Erasmus)
Trenkman (Adelphi)

1908-1909



1908-1909 New York Evening World All- PSAL Basketball Team


1st TEAM
Simberg (Clinton)
Cavallero (Stuyvesant)
Seaman (Boys High)
Dowling (Stuyvesant)
Archibald (Commerce)
Amplosk (Townsend Harris)

2ND TEAM
Carruthers (Boys High)
Pearce (Commerce)
Long (Stuyvesant)
Melitzer (Clinton)
Helfant (Clinton)
November (Stuyvesant)