Make your own free website on Tripod.com



PSAL All-Stars of the 1920's


1925-1926



1925-1926 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Max Kinsbrunner (New Utrecht)
Max Posnack (Jefferson)
Allie Schuckman (Jefferson)
Herman "Stretch" Harrison (New Utrecht)
Hank Hasbrouck (Manual Trades)

2nd TEAM
Harry Balber (Madison)
Putterman (New Utrecht)
Glotzer (Jefferson)
McNenny (Madison)
Sammy Moskowitz (Bushwick)

3rd TEAM
Schuman (Alexander Hamilton)
Cowley (Franklin K. Lane)
Raninowitz(Jefferson)
Hart (Jefferson)
Rudin (Alexander Hamilton)

HONORABLE MENTION
S. Balber (Madison)
Buchwald (New Utrecht)
Caulkins (Erasmus)
Grossman (Madison)
Pashman (Franklin K. Lane)
Behrman (Bushwick) Kleinmann (Eastern District)
Roth (Brooklyn Tech)
Smith (Manual Trades)
Gottfried (Manual Trades)
Feiner (Boys High)
Lewis (Alexander Hamilton)

1923-1924



1923-1924 Brooklyn Eagle All- Scholastic Queens Basketball Team


1st TEAM
Bernie Morris (Newtown)
Theodore Cerosky (Flushing)
Francis Duer (Flushing)
Everett Hebel (Flushing)
James Platz (Bryant)

2nd TEAM
Joseph Aquais (Flushing)
Julius Chinman (Far Rockaway)
Harold McTigue (Far Rockaway)
Howard Passell (Bryant)
Larsen (Newtown)

HONORABLE MENTION
Boyles (Jamaica)
Reedy (Far Rockaway)
Sullivan (Jamaica)
McWah (Bryant)
Coppage (Newtown)
Ledwith (Richmond Hill)


1922-1923



1922-1923 Brooklyn Eagle All- Scholastic Queens Basketball Team


1st TEAM
Hank Bednowitz (Boys High)
Bernie Gell (New Utrecht)
Harry Teich (Commerical)
Harold Greenberg (Commercial)
Joseph Yamplosky (Manual Training)

2nd TEAM
Jack Schapiro (Eastern District)
Sidney Dubroff (Bushwick)
Dave Jacobs (Boys High)
Teddy Friedland (Commercial)
Seligman (Eastern District)

1921-1922



1921-1922 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Andy Timmermann (Manual Training)
George Spillane (Bushwick)
Moe Lipschutz (Manual Training)
Dave Greenberg (Commercial)
Alfred Mannheim (Manual Training)

2nd TEAM
Chub Melster (Eastern District)
Aloysius McGinty (Bushwick)
Hank Bednowitz (Boys High)
Eddie Cummins (Commercial)
Phillip Rivlin (Manual Training)


1920-1921



1920-1921 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Saul Goldstein (Bushwick)
Max Glauberman(Bushwick)
Harry Moskowitz (Commerical)
Dave Greenberg (Commercial)
Alfred Mannheim (Manual Training)

2nd TEAM
Chub Melster (Eastern District)
Max "Prep" Pollock (Bushwick)
Morris Penemensky (Boys High)
Hank Greve (Commercial)
Phillip Rivlin (Manual Training)