Make your own free website on Tripod.com



PSAL All-Stars of the 1930's


1938-1939



1938-1939 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Larry Baxter (Madison)
Sol Glogower (Lincoln)
Tom Sealy (Alexander Hamilton)
Andrew "Fuzzy" Lavane (Madison)
James Santucci (Franklin K. Lane)

2nd TEAM
James Bredice (Manual Training)
Leo Bressant (Boys High)
Leonard Rader (Madison)
Howard Rader (Madison)
Henry Horelick (New Utrecht)

HONORABLE MENTION
Joe Sydiansky (Alexander Hamilton)
Hubert Nicholson (Boys High)
Ed Golub (Boys High)
Dave Gotkin (Jefferson)
Stanley Fronczak (Jefferson)
Herbert Goldman (New Utrecht)
Louis Goldstein (Eastern District)
Mickey Waldron (Bushwick)
Dave Dines (Bushwick)
Sid Hertzberg (Tilden)
Joe Levine (Tilden)
Arnold Snyder (Erasmus)
Ray Rudden (Erasmus)
Ira Beardsley (Erasmus)
Stanley Waxman (Madison`

1938-1939 Queens Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
James Ackerman (Andrew Jackson)
John Simmons (Flushing)
Milton Fidgeon (Jamaica)
Bob Tough (Jamaica)
Frank Fucarino (Bryant)

2nd TEAM
Robert Jappell (Far Rockaway)
John Mills (Andrew Jackson)
James McGuire (Jamaica)
Charles Heiser (John Adams)
Edward Scandurra (Newtown)

HONORABLE MENTION
Pete Farina (Richmond Hill)
Charles Frank(Jamaica)
Ted Fitzpatrick (Jamaica)
John Brucarto (Far Rockaway)
Larry Hartman (Flushing)
Hal Entice (Flushing)
O'Shea (John Adams)
John Finnegan (Flushing)


1937-1938



1937-1938 New York Age All- Scholastic Basketball Team


1st TEAM
Chubby Sherman (Seward Park)
Jerry Rizzo (Newtown)
William "Pop" Gates (Benjamin Franklin)
John Carroll (Newtown)
Claude Phillips (Benjamin Franklin)

HONORABLE MENTION
Tom Sealy (Alexander Hamilton)
Bill Knapp (Alexander Hamilton)
Dick Fitzgerald (Newtown)
Don Braithwaite (Benjamin Franklin)
Billy Giles (Clinton)
Manny Kaplan (Monroe)
Lee Halpern (Evander)


1937-1938 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Frank Turner (Eastern District)
Jack Goldsmith (Jefferson)
Jimmy White (Alexander Hamilton)
"Fuzzy" Lavane (Madison)
George Milhaven (Bushwick)

2nd TEAM
Vincent Agoglia (Manual Training)
Max Reider (Tilden)
Bill Owens (Erasmus)
Bob Kane (Eastern District)
Joe Sydlansky (Alexander Hamilton)

HONORABLE MENTION
Tom Sealy (Alexander Hamilton)
John Nelle (Alexander Hamilton)
Bill Knapp (Alexander Hamilton)
George Horn (Boys High)
Mel Hirsch (Boys High)
Schwartz (Jefferson)
Bernard Bishop (Eastern District)
Ernie Wagner (Brooklyn Tech)
Walter McCoyd (Manual Training)
John Kornewicz (Manual Training)
Waldron (Bushwick)
Melvin Diamond (Tilden)
Herbert Kapust (Tilden)
Arnold Levine (Lincoln)
Melvin Heischuber (Lincoln)
Harold Bernstein (New Utrecht)
Golitsky (New Utrecht)
Horelick (New Utrecht)
Goldberg (Madison)
Bennett (Erasmus)
Phil Drucker (Erasmus)
Levine (Franklin K. Lane)

1937-1938 Queens Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Jack Carroll (Newtown)
John Simmons (Flushing)
Jerry Rizzo(Newtown)
John Brown (Jamaica)
Anthony Parpan (John Adams)

2nd TEAM
Tommy Gleason (Far Rockaway)
Lou House (Richmond Hill)
Gil Rosa (Bryant)
Bill Wendland (Grover Cleveland)
Jerry Dorich (Newtown)

HONORABLE MENTION
Gaddy Norbut (Richmond Hill)
William Heiser(John Adams)
Bob Tough (Jamaica)
John Brucarto (Far Rockaway)
Jim Petrolino (Bryant)
Charles Galligan (Newtown)
Dick Fitzgerald (Newtown)
Tremonte (Grover Cleveland)
James Snyder (Far Rockaway)
Harold Becker (John Adams)
Larry Hartman (Flushing)
Greenefege (Bayside)


1937-1938 Brooklyn Eagle All- Vocational Schools Basketball Team


1st TEAM
Al Curtis (Brooklyn Specialty Trades)
Herbert Robinson (Automotive)
Howie Kaminsky (East NY Vocational)
Jimmy Smyth (Automotive)
Irving Eisenberg (East NY Vocational)

2nd TEAM
Joe Kless (Metal Trades HS)
Joe Mroczek (Automotive)
Artie Sommer (Metal Trades HS)
Rocco Giovanelli (East New York Vocational)
Mortimer Haber (Brooklyn Specialty Trades)

HONORABLE MENTION
McFarland (Jamaica Vocational)
Sussman (East New York Vocational)
Zitofsky (East New York Vocational)
John Nastri (Automotive)
Walter Bruce (Metal Trades HS)
Gidman (Brooklyn Specialty Trades)
Murray Orenstein (Brooklyn Specialty Trades)

Schenck (Automotive)
Willcox (Jamica Vocational)
Riley (Automotive)


1936-1937



1936-1937 Brooklyn Eagle All- Vocational Schools Basketball Team


1st TEAM
Murray Orenstein (Brooklyn Specialty Trades)
Mac Resnick (Automotive)
"Stretch" Curtis (Brooklyn Specialty Trades)
Robby Koch (Automotive)
Joe Tetonic (Automotive)

2nd TEAM
Clarence Jones (Jamaica)
Herb Wiles (Automotive)
Herb Robinson (Automotive)
Joe Fink (East New York Vocational)
Grimes (Brooklyn Specialty Tradesl)

HONORABLE MENTION
Evans (Jamaica)
Sussman (East New York Vocational)
Knox (Jamaica)
Lenk (Jamaica)
Goldstein (East New York Vocational)
Haber (Brooklyn Boys Vocational)
Curtis (Brooklyn Boys Vocational)
Kane (Brooklyn Industrial)


1935-1936



1935-1936 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Norman Kottler (New Utrecht)
Tony Kepezensky (Jefferson)
Nat "Pretty" Winitsky (Tilden)
Jack Garfinkel (Jefferson)
Max Tischler (Jefferson)

2nd TEAM
Tom Brown (Manual Training)
Max Reider (Tilden)
Ruby Falk (Lincoln)
Bill Chalverus (Franklin K. Lane)
Teddy Karejwa (Brooklyn Tech)

HONORABLE MENTION
Lubin (Madison)
Nachbar (New Utrecht)
Ken Ehlers (Erasmus)
Brown (Tilden)
Walsh (Franklin K. Lane)
Coward (Alexander Hamilton)
Turner (Eastern District)
Cholowinsky (Brooklyn Tech)
Arragote (Manual Training)
Gordon (Jefferson)
Ptak (Boys High)
Miniz (Jefferson)
Kaplan (Tilden)
Williams (Alexander Hamilton)
Levantowsky (Jefferson)
Baer (Erasmus)

1935-1936 Queens Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
John "Red" Flaherty (Newtown)
Jimmy Sarullo (Grover Cleveland)
Bill McKeever (Newtown)
Carl Lewis (Far Rockaway)
George "Duke" Duzminski (John Adams)

2nd TEAM
Walter Tiskevics (Grover Cleveland)
Tony Worgul (Richmond Hill)
Tom Griffin (Jamaica)
Artie Schillig (Grover Cleveland)
Vadin Mediedoff (Newtown)

HONORABLE MENTION
Joos (Richmond Hill)
Kenny (John Adams)
Felix Riccardo (Jamaica)
Lawler (Far Rockaway)
Lobello (Bryant)
Amendola (Newtown)
Warren Maurer (John Adams)
Rosinsky (Far Rockaway)
Paul Bataeff (John Adams)

1934-1935




1934-1935 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Irwin Schneider (Lincoln)
Max Tischler (Jefferson)
Dolly King (Alexander Hamilton)
Seymour Mosenberg (Jefferson)
Irving Resnick (New Utrecht)

2nd TEAM
George Palmer (Manual Training)
Artie Zeiler (New Utrecht)
Ruby Falk (Lincoln)
Bernie Goodman (Madison)
J. Vinacour (New Utrecht)

HONORABLE MENTION
Marcus (Madison)
Jarmulnick (Boys High)
M. Cohen (New Utrecht)
Arnold Cohen (Erasmus)
Fishman (Franklin K. Lane)
Eddie (Alexander Hamilton)
Delfin (Lincoln)
Sullivan (Manual Training)
Souweine (Madison)
Mentlick (Madison)
Arnold "Red" Auerbach(Eastern District)
Hardy (Manual Training)
Fonte (Lincoln)
Winitsky (Tilden)


1934-1935 Brooklyn Eagle All- Scholastic Queens Basketball Team


1st TEAM
Dick Cole (Bryant)
Paul Bataeff (John Adams)
Al Koehler (John Adams)
Mike Lewis (Far Rockaway)
George "Duke" Duzminski (John Adams)

2nd TEAM
Warren Maurer (John Adams)
Felix Riccardo (Jamaica)
Tommy Griffin (Richmond Hill)
Wally Gardner (Far Rocakway)
Manny Citrin (John Adams)

HONORABLE MENTION
Thomases (Richmond Hill)
Sherlock (Far Rockaway)
Braun (Bryant)
John "Red" Flaherty (Newtown)
Krajovic (Bryant)
Artie Schillig (Grover Cleveland)

1934-1935 New York Age All- Scholastic Bronx Basketball Team


1st TEAM
Julius "Shep" Kassner (Morris)
Cy Larkin (Evander)
Wilmeth Sadat Sing (Clinton)
Ralph Kaplowitz (Clinton)
Morris (Clinton)

2nd TEAM
Nick Shaback (Monroe)
Olurman (GW)
Romano (Evander)
McEnroe (Morris)
Lewis (Clinton)

1933-1934



1933-1934 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Harry Eisenstat (Madison)
Irwin Witty (Jefferson)
Al Lenowitz (Alexander Hamilton)
Bernie Zises (Jefferson)
Morris Silverstein (Jefferson)

2nd TEAM
Bill Silberstein (New Utrecht)
Irv Torgoff (Tilden)
Irwin Schneider (Lincoln)
Mike Berkowitz (Tilden)
Irving Resnick (New Utrecht)

HONORABLE MENTION
Rockmore (Madison)
Lipschitz (New Utrecht)
Sid Licht (Erasmus)
Cohen (Boys High)
Krupat (Franklin K. Lane)
Dolly King (Alexander Hamilton)
Weinstein (Alexander Hamilton)
Krantz (Brooklyn Tech)
Palmer (Manual Training)
Shea (Manual Training)
Studwell (Bushwick)
J. Lefkowitz (Eastern District)
Kroll (Jefferson)
Robiletti (Lincoln)
Gibbs (Madison)
Dolgoff (Tilden)

1932-1933



1932-1933 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn PSAL Basketball Team


1st TEAM
Sol Liebowitz (Madison)
Irwin Witty (Jefferson)
Harry Kovner (New Utrecht)
George Rabinowitz (Jefferson)
Morris Silverstein (Jefferson)

2nd TEAM
Bill Silberstein (New Utrecht)
Frankel (Tilden)
Irwin Schneider (Lincoln)
Shanley (Manual Training)
Wynne (Boys High)

3rd TEAM
John Bromberg (Jefferson)
Hirschman (New Utrecht)
Irving Terjessen (Madison)
Lippman (Jefferson)
Merson(Boys High)

HONORABLE MENTION
Bernie Zises (Jefferson)
J. Lefkowitz (Eastern District)
Gibbs (Madison)
Studwell (Bushwick)
Weinstein (Alexander Hamilton)
Blodgett (Manual Training)
Handweiler (New Utrecht)
Al Lenowitz (Alexander Hamilton)
Boardman (Boys High)
Feiner (Franklin K. Lane)
Hausier (Lincoln)
Schlossber (Lincoln)
Zimmerman (Brooklyn Tech)
Artemchuk (Bushwick)
Cookrish (Jefferson)
Bruns (Bushwick)
Goldsmith (Erasmus)
Yoelson (Tilden)
Goldsmith (Tilden)


1932-1933 Queens Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Johnny Merringer (Newtown)
Ken Norton (Jamaica)
Shoemaker (Richmond Hill)
Ryan (Bryant)
Francis Rocklein (John Adams)

2nd TEAM
Jimmy Ring (Grover Cleveland)
Lloyd (Richmond Hill)
Faherty (Jamaica)
Francis Spata (Far Rockaway)
Michaels (John Adams)

HONORABLE MENTION
Domenick Stabile (Richmond Hill)
Grant (John Adams)
Beck (Jamaica)
Blecher (Far Rockaway)
Peterson (Bryant)
Wilkins (Newtown)
Sherman (Richmond Hill)
Henry Kalisch (Grover Cleveland)

1929-1930



1929-1930 Brooklyn Eagle All- PSAL Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Meyer Berlin (New Utrecht)
Ruben "Red" Kaplinsky (Jefferson)
Aaron Leibowitz (Franklin K. Lane)
George Slott (Alexander Hamilton)
Moe Goldman (Franklin K. Lane)

2nd TEAM
Mike Jacowitz (New Utrecht)
Bill Beizer (Bushwick)
Irving Terjesen (Madison)
Abe Itzkowitz (Madison)
Finger (Franklin K. Lane)

HONORABLE MENTION
Adler (Madison)
Morenstein (Madison)
Brennen (Erasmus)
Hale (Erasmus)
Rosenthal (Alexander Hamilton)
Rosenblatt (Alexander Hamilton)
Katz (Eastern District)
Yosko (Eastern District)
Tohn (Jefferson)
Stelzer (Jefferson)
Lefft (Boys High)
Pressman (Boys High)
Berger (New Utrecht)
Bonavito (New Utrecht)
Carus (Franklin K. Lane)
Reitman (Franklin K. Lane)
Marchese (Bushwick)
Seiler (Bushwick)
Maass (Brooklyn Tech)
Lenti (Brooklyn Tech)
Lucke (Brooklyn Tech)
Stark (Manual Training)
Nastasi (Manual Training)


1929-1930 Queens Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Andy De Phillips (Newtown)
Moe Spahn (Bryant)
William Nash (Newtown)
Augie Uhl (Bryant)
Ronald McGregor (Bryant)

2nd TEAM
Milton Schoenfeld(Newtown)
Pete Chappetto (Bryant)
Kruger (Jamaica)
Cassell (Newtown)
Fletcher (Bryant)

HONORABLE MENTION
Flaherty (Jamaica)
Mansfield (Jamaica)
Eller (Jamaica)
Resnick (Far Rockaway)
Al Matheson (Bryant)
Rinaldo (Newtown)
Keenan (Far Rockaway)