Make your own free website on Tripod.com



PSAL All-Stars of the 1940's


1948-1949



1948-1949 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Bob Magilligan (St. Michael's)
George Wenz (Automotive)
Bobby Sassone (Lincoln)
Johnny Rucker (Erasmus)
Frank Giancontieri (Bishop Loughlin)


2nd TEAM
Archie Lipton (Lincoln)
Hy Gotkin (Jefferson)
Irwin Belopolsky (Lafayette)
Teddy O'Donnell (Holy Trinity)
Boris Nachamkin (Jefferson)


HONORABLE MENTION
Gil Allen (Boys High)
Al Armstrong (East NY Vocational)
Norman Kolodney (Jefferson)
Jack Leiman (Eastern District)
Solly Walker (Boys High)
Allan Cohen (Jefferson)
Mark Solomon (Lincoln)
Mal Duffy (Manual Training)
Sid Youngelmen (Lincoln)
Arling "Buddy"Anderson (Manual Training)
Hal Massa (Lincoln)
George Bertolotti (Lafayette)
Al McGuire (Bishop Loughlin)
Felber (Bishop Loughlin)
Harry Cohen (Eastern District)
Bernard Struhl (Tilden)
McMorrow (St. Michael's)
Herb Adler (Alexander Hamilton)
Nitardy (Adelphi)
Frank Layden (Fort Hamilton)
Hassell (Westinghouse)
Felber (Bishop Loughlin)
Weiner (Brooklyn Academy)
Paul Gergel (Automotive)
Boatwright (Automotive)
Aquavella (Brooklyn Friends)
Dunn (Brooklyn Prep)
McHugh (Brooklyn Prep)
Balob (Brooklyn Prep)
Phil Lomax (East NY Vocational)
Ted Ellsberg (Erasmus)
Slattery (Holy Trinity)
Groarke (Holy Trinity)
Don Deutsch (Midwood)
Oscar Sherman (Midwood)
Seymour Menchel (New Utrecht)
Shapiro (Poly Prep)
Gunderson (St. Augustine's)
Moran (St. Francis Prep)
McFadden (St. Francis Prep)
Walsh (St. John's Prep)
Sagona (St. John's Prep)
McPartland (St. Michael's)


1948-1949 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn PSAL Basketball Team


1st TEAM
Hy Gotkin (Jefferson)
George Wenz (Automotive)
Archie Lipton (Lincoln)
Johnny Rucker (Erasmus)
Bobby Sassone (Lincoln)

2nd TEAM
Irwin Belopolsky (Lafayette)
Mark Solomon (Lincoln)
Solly Walker (Boys High)
Boris Nachamkin (Jefferson)
Allan Cohen (Jefferson)

HONORABLE MENTION
Phil Ayala (Brooklyn Tech)
Gil Allen (Boys High)
Al Armstrong (East NY Vocational)
Norman Kolodney (Jefferson)
Jack Leiman (Eastern District)
Mal Duffy (Manual Training)
Sid Youngelmen (Lincoln)
Arling "Buddy"Anderson (Manual Training)
Joe Massa (Lincoln)
George Bertolotti (Lafayette)
Phil Lomax (East NY Vocational)
Paul Gergel (Automotive)
Ted Ellsberg (Erasmus)
Frank Layden (Fort Hamilton)
Don Deutch (Midwood)
Bernard Struhl (Tilden)
Seymour Menschel (New Utrecht)
Sherman (Midwood)
Young (Madison)
Hassell (Westinghouse)
Boatwright (Automotive)
Cohen (Eastern District)


1948-1949 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn PSAL Division 1 Basketball Team


1st TEAM
Hy Gotkin (Jefferson)
George Wenz (Automotive)
Solly Walker (Boys High)
Boris Nachamkin (Jefferson)
Allan Cohen (Jefferson)

2nd TEAM
Phil Ayala (Brooklyn Tech)
Gil Allen (Boys High)
Al Armstrong (East NY Vocational)
Norman Kolodney (Jefferson)
Jack Leiman (Eastern District)


1948-1949 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn PSAL Division 2 Basketball Team


1st TEAM
Archie Lipton (Lincoln)
Johnny Rucker (Erasmus)
Bobby Sassone (Lincoln)
Irwin Belopolsky (Lafayette)
Mark Solomon (Lincoln)

2nd TEAM
Mal Duffy (Manual Training)
Sid Youngelmen (Lincoln)
Arling "Buddy"Anderson (Manual Training)
Joe Massa (Lincoln)
George Bertolotti (Lafayette)


1947-1948



1947-1948 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Mel Seeman (Lincoln)
Bob Zawoluk (St. Francis Prep)
Marty Bannan (Cathedral Prep)
Herb Cohen (Erasmus)
Henry Guthmuller (Brooklyn Tech)

2nd TEAM
Al Roth (Erasmus)
Dan Dorff (Poly Prep)
Tommy Brennan (Holy Trinity)
Artie Goldberg (Lincoln)
Fred Christ (St. Francis Prep)

1947-1948 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn PSAL Basketball Team


1st TEAM
Mel Seeman (Lincoln)
Al Roth (Erasmus)
Artie Goldberg (Lincoln)
Herb Cohen (Erasmus)
Henry Guthmuller (Brooklyn Tech)

2nd TEAM
Howie Jones (Boys High)
Eddie Murphy (Fort Hamilton)
Danny Wasserman (Boys High)
Sheldon Berkowitz (Jefferson)
Irwin Belopolsky (Lafayette)


1947-1948 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn PSAL Division 1 Basketball Team


1st TEAM
Howie Jones (Boys High)
Allan Cohen (Jefferson)
Danny Wasserman (Boys High)
Sheldon Berkowitz (Jefferson)
Henry Guthmuller (Brooklyn Tech)

2nd TEAM
John King (Automotive)
Artie Goldberg (Lincoln)
Phil Lomax (East NY Vocational)
Norman Kolodney (Jefferson)
Al Weinstein (Brooklyn Tech)


1947-1948 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn PSAL Division 2 Basketball Team


1st TEAM
Mel Seeman (Lincoln)
Al Roth (Erasmus)
Artie Goldberg (Lincoln)
Herb Cohen (Erasmus)
Eddie Murphy (Fort Hamilton)

2nd TEAM
Chuck Stewart (Erasmus)
Seymour Levitch (New Utrecht)
Hal Cerra (Madison)
Joe Massa (Lincoln)
Irwin Belopolsky (Lafayette)


1946-1947



1946-1947 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Abe Becker (Lincoln)
Vin Di Miceli (East NY Vocational)
Al McGuire (St. John's Prep)
Tom Deegan (St. Augustine's)
Larry Meyer (Madison)

2nd TEAM
Marty Bannon (Cathedral Prep)
Bob Fraiman (Poly Prep)
Art Weiss (Boys High)
Bob Reiss (Lafayette)
Henry Guthmuler (Brooklyn Tech)

HONORABLE MENTION
Jack King (Automotive)
Saul Goldberg (Alexander Hamilton)
Jack McLaughlin (East NY Vocational)
Bill Hammell (Adelphi)
Ray Chapman (Westinghouse)
Bob Sumin (Franklin K. Lane)
Mel Seeman (Lincoln)
Jimmy Philbin (Bishop Loughlin)
Zeke Clement (Boys High)
Paul Waldman (Brooklyn Friends)
Frank Elliott (Brooklyn Friends)
Ronald Hickman (Brooklyn Tech)
Pete Fannon (Cathedral Prep)
Burt Burke (Eastern District)
Chuck Stewart (Erasmus)
Eddie Murphy (Fort Hamilton)
Connie Mclaughlin (Holy Trinity)
Mel Woodman (Madison)
Edmund Winston (Lafayette)
Jack Boyle (Manual Training)
Howie Kutner (Midwood)
Marty Dorfman (Tilden)
Marvin Mahl (Jefferson)
Marty Feldberg (Jefferson)
Norman Lazinski (New Utrecht)
Roger Dickens (Poly Prep)
Frank Gaffney (St. Augustine's)
Charlie McMorrow (St. Michael's)
Joe Maguire (St. John's Prep)
Hugh McCool (St. John;s Prep)
Jack Conway (St. Francis Prep)
Norman Lazinski (New Utrecht)

1946-1947 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn / Queens Vocational League Basketball Team


1st TEAM
Jack King (Automotive)
Vin DeMiceli (East NY Vocational)
Jack McLaughlin (East NY Vocational)
Bob Reinke (Woodrow Wilson)
Hank Trebold (Woodrow Wilson)

2nd TEAM
Saul Goldberg (Alexander Hamilton)
Roy Chapman (Westinghouse)
Charlie Koehler (Woodrow Wilson)
Elie Rogell(Automotive)
Danny Bashner (East NY Vocational)

HONORABLE MENTION
Paul Gergal (Automotive)
Bernie Levine (Alexander Hamilton)
Tony Mendolia (East NY Vocational)
Abe Ashkinazy (East NY Vocational)
Jack Elliott (Westinghouse)
Ed Dooley (Westinghouse)

1945-1946



1945-1946 New York Journal-American All-City Team


FIRST TEAM
Bob Cousy (Andrew Jackson)
Vic Hanson (L.I.C.)
George Feigenbaum (New Utrecht)
Zeke Sinicola (Benjamin Franklin)
Abe Becker (Lincoln)


1945-1946 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Abe Becker (Lincoln)
George Feigenbaum (New Utrecht)
Al McGuire (St. John's Prep)
Earl Smith(Erasmus)
Bill Smyth (St. John's Prep)

2nd TEAM
Ronnie Nadell (Erasmus)
Bob Dorf (Poly Prep)
Jack McMahon (St. Michael's)
Stan Lampert(Lincoln)
Pete Jackmowski (East NY Vocational)

HONORABLE MENTION
Ted Sotell (Automotive)
Leroy Reeves-Bey (Alexander Hamilton)
Bob Homelevsky (East NY Vocational)
Bob Jordan (Adelphi)
Irving Rosenberg (Jefferson)
Bob Fraiman (Poly Prep)
Sid Walker (Lincoln)
Vincent Bailey (Bishop Loughlin)
Ziggy Bank (Boys High)
Bill Southard (Brooklyn Friends)
Al McEvoy (Brooklyn Prep)
Bill Scharf (Brooklyn Tech)
John Howard (Cathedral Prep)
Herb Feingold (Eastern District)
Bert Halpert (Erasmus)
Al McCormick (Fort Hamilton)
Connie Mclaughlin (Holy Trinity)
Floyd Weiner (Madison)
Arthur Press (Lafayette)
Frances Bergna (Manual Training)
Ira Barenblut (Midwood)
Murray Rost (Lincoln)
Ed Rosen (Jefferson)
Larry Krevens (Erasmus)
Bob Cohen (New Utrecht)
Tom O'Brien (St. Augustine's)
Jack O'Connor (St. Francis Prep)
Marty Conway (St. Francis Prep)
Hugh McCool (St. John;s Prep)
Jimmy Gallagher (St. John's Prep)
Jack Rubsam (St. John's Prep)
Bill Lynch (St. Michael's)

1945-1946 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn PSAL Basketball Team


FIRST TEAM
George Feigenbaum (New Utrecht)
Ronnie Nadell (Erasmus)
Abe Becker (Lincoln)
Earl Smith (Erasmus)
Stan Lampert (Lincoln)

SECOND TEAM
Bob Cohen (New Utrecht)
Bill Scharf (Brooklyn Tech)
Arthur Press (Lafayette)
Floyd Weiner (Madison)
Ed Rosen (Jefferson)

1945-1946 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn / Queens Vocational League Basketball Team


FIRST TEAM
Ted Sotell (Automotive)
Mel Homelevsky (East NY Vocational)
Goldman (Alexander Hamilton)
Trabold (Woodrow Wilson)
Pete Jackmowski (East NY Vocational)

SECOND TEAM
Jimmy D'Agostino (Automotive)
Joe Vasquez (East NY Vocational)
Leroy Reeves-Bey (Alexander Hamilton)
Dick Osmer (Woodrow Wilson)
Eisler (Alexander Hamilton)

1945-1946 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn All-Division 1 Basketball Team


FIRST TEAM
George Feigenbaum (New Utrecht)
Bob Cohen (New Utrecht)
Bill Scharf (Brooklyn Tech)
Ed Rosen (Jefferson)
Irving Rosenberg (Jefferson)

SECOND TEAM
Ziggy Bank (Boys High)
Hanft (Eastern District)
Clement (Boys High)
Vincent Manobianco (Brooklyn Tech)
Feingoid (Eastern District)

1945-1946 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn All-Division 2 Basketball Team


FIRST TEAM
Ronnie Nadell (Erasmus)
Abe Becker (Lincoln)
Earl Smith (Erasmus)
Stan Lampert (Lincoln)
Arthur Press (Lafayette)

SECOND TEAM
Floyd Weiner (Madison)
Ira Barenblut (Midwood)
Sid Walker (Lincoln)
Bert Alpert (Erasmus)
Al McCormick (Fort Hamilton)

1944-1945



1944-1945 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Eddie Gard (Automotive)
Al Sharenow (Erasmus)
John Hintermeister (Fort Hamilton)
Joe Della Monica (St. John's Prep)
Bill Smyth (St. John's Prep)

2nd TEAM
Abe Becker (Lincoln)
Bill Maltz (Brooklyn Tech)
John Napier (St. Michael's)
Frank Mahoney (Brooklyn Prep)
Herb Inselberg (Eastern District)

HONORABLE MENTION
George Feigenbaum (New Utrecht)
Ronnie Nadell (Erasmus)
Al McGuire (St. John's Prep)
Earl Smith(Erasmus)
Anthony Santore (Bushwick)
Pete Jackmowski (East NY Vocational)
Jack Meyerowitz (Automotive)
Seymour Youngelman (Lafayette)
Joe Viegas (Alexander Hamilton)
Rodney Hume (Adelphi)
Sonny Okin (Madison)
Marvin Skolnick (Poly Prep)
Paul Levanowski (Bishop Loughlin)
Jim Regan (Bishop Loughlin)
Ziggy Bank (Boys High)
Vinny Manobianco (Brooklyn Tech)
George Paterno (Brooklyn Prep)
Henry Strasser (Brooklyn Tech)
Dick Prather (Cathedral Prep)
Herman Reid (Eastern District)
Vic Solomon (Eastern District)
Jesse Steves (Holy Trinity)
Connie Mclaughlin (Holy Trinity)
Floyd Weiner (Madison)
Arthur Press (Lafayette)
Joe Lee (Manual Training)
Buddy Solomon (Midwood)
Jim Brasco (Lincoln)
Jim Garvey (St. Michael's)
Joe Belcastro (Erasmus)
James Maloney (Fort Hamilton)
Frank Ryan (St. Augustine's)
Jack O'Connor (St. Francis Prep)
Jack Rodden (St. Francis Prep)
Walter Rooney (St. Francis Prep)
Gerald Griffin (St. Francis Prep)
John Meyers (St. Michael's)
Bill Lynch (St. Michael's)

1944-1945 Brooklyn Eagle All- Brooklyn-Queens / Lower Manhattan Vocational Basketball Team


FIRST TEAM
Eddie Gard (Automotive)
Dawson (Chelsea)
George Freund (Chelsea)
Jack Myrowitz (Automotive)
Danny Sandler (Metropolitan Vocational)

SECOND TEAM
Joe Viegas (Alexander Hamilton)
Seymour Lehman (Alexander Hamilton)
Joe Osmer (Woodrow Wilson)
Pete Jackmouski (East NY Vocational)
Greenbloom (East NY Vocational)

1944-1945 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn All-Division 1 Basketball Team


FIRST TEAM
Vincent Manobianco (Brooklyn Tech)
Ziggy Bank (Boys High)
Bill Maltz (Brooklyn Tech)
Jacovski (Jefferson)
Herb Inselberg (Eastern District)

SECOND TEAM
Ziggy Bank (Boys High)
Vic Solomon (Eastern District)
Ed Rosen (Jefferson)
Hank Strasser (Brooklyn Tech)
Herman Reid (Eastern District)

1944-1945 Brooklyn Eagle All-Scholastic Queens PSAL Basketball Team


FIRST TEAM
Bill Zirkel (Franklin K Lane)
Don Johnson (Andrew Jackson)
Norton Pepis (Jamaica)
Wergul (Richmond Hill)
Weston Fields (Andrew Jackson)

SECOND TEAM
Gary Rutkowski (Bayside)
Jimmy Hughes (Bryant)
Vic Hansen (LIC)
Red Powers (LIC)
Ken Anderson (Newtown)

1944-1945 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn All-Division 2 Basketball Team


FIRST TEAM
Joel Hintermeister (Fort Hamilton)
Abe Becker (Lincoln)
Alvin Sharenow (Erasmus)
Joe Lee (Manual Training)
Arthur Press (Lafayette)

SECOND TEAM
Floyd Weiner (Madison)
Ronnie Nadell (Erasmus)
Jim Brasco (Lincoln)
George Feigenbaum (New Utrecht)
Joe Belacastro(Erasmus)

1943-1944 Brooklyn Eagle All- PSAL Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Don Foreman (Boys High)
Max Zaflosky (Jefferson)
Al Gottlieb (New Utrecht)
Schwarz (Brooklyn Tech)
Sherry Marshall (Erasmus)

2nd TEAM
Artie Cerra (Madison)
Frank Verdi (Boys High)
Ray Wasnieski (Manual Training)
Bill Rosenblatt (Midwood)
Harry Murphy (Lafayette)

HONORABLE MENTION
Norman Weiner (Lincoln)
Lenny Heller (Lincoln)
Seymour Schlossberg (Brooklyn Tech)
Bill Suchan (Brooklyn Tech)
Vic Solomon (Eastern District)
Seymour Levy (Erasmus)
Ray Cole (Erasmus)
Irving Rosenberg (Jefferson)
Eddie Rosen (Jefferson)
Buddy Monasch (Boys High)
Sonny Okin (Madison)
Dick Feurtado (Madison)
Stan Hutt (Lafayette)
Jerome Remer (Lafayette)
Shelly Fein (Midwood)
Al Goodlerner (New Utrecht)
Geoffrey Bywater (Fort Hamilton)
Dom Amascato (Fort Hamilton)

1942-1943




1942-1943 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Bill Sheron (St. Francis Prep)
Max Zaflosky (Jefferson)
Bernie Smith (Madison)
Lou Lipman (Madison)
Phil McNiff (St. Michael's)

2nd TEAM
Nino Agoglia (Manual Training)
Bill Tiefenwerth (Bishop Loughlin)
Edie Rosmarin (Erasmus)
Artie Tropin (Madison)
Howie Mathues (Holy Trinity)

HONORABLE MENTION
Carl Braun (Adelphi)
Don Forman (Boys High)
Goldstein (Brooklyn Academy)
Waldman (Brooklyn Friends)
Si Geoghan (Brooklyn Prep)
Dobel (Brooklyn Tech)
Koptuich (Eastern District)
Millman (Erasmus)
Sullivan (Cathedral Prep)
Dodd (Holy Trinity)
Weiss (Lafayette)
Bira (Lincoln)
Sid Tannenbaum (Jefferson)
Greenberg(Jefferson)
Danny Percella (Bishop Loughlin)
Ivor Summer (Madison)
Frank Johnson (Madison)
Eddie Croce (Manual Training)
Whalen (St. Michael's)
Lennon (St. John's Prep)
Shelly Fein (Midwood)
Bereznitsky (New Utrecht)
Al Henrich (St. Francis Prep)
Jack Healy (St. Francis Prep)
Harry Stein (Poly Prep)
Scott Boley (Poly Prep)
Harrington (St. Augustine's)

1942-1943 Brooklyn Eagle All- PSAL Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Nino Agoglia (Manual Training)
Max Zaflosky (Jefferson)
Bernie Smith (Madison)
Lou Lipman (Madison)
Edie Rosmarin (Erasmus)

2nd TEAM
F. Weiss (Lafayette)
Don Foreman (Boys High)
Edie Croce (Manual Training)
Sid Tannenbaum (Madison)
Artie Tropin (Madison)

HONORABLE MENTION
Bert Alpert (Boys High)
Dobel (Brooklyn Tech)
Omerren (Brooklyn Tech)
Koptuich (Eastern District)
Silverman (Eastern District)
Millman (Erasmus)
Sobel (Erasmus)
Greenberg (Jefferson)
Eddie Rosen (Jefferson)
Ivor Summer (Madison)
Frank Johnson (Madison)
Finnican(Manual Training)
Damato (Lafayette)
Darrow (Lafayette)
Shelly Fein (Midwood)
L. Singer (Midwood)
Bereznitsky (New Utrecht)
Massa (Lincoln)

1942-1943 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn / Queens Vocational League Basketball Team


1st TEAM
Nathan "Natie" Miller (Automotive)
Irv Seidman (Brooklyn Specialty Trades HS)
Al Duddy (Metropolitan)
Hank Brennan (East NY Vocational)
Sal Lo Piccolo (Brooklyn Specialty Trades HS)

2nd TEAM
Herb Byer (East NY Vocational)
Harry Drogan (Automotive)
Leon Nigro (East NY Vocational)
Marty Scheines (Brooklyn Specialty Trades HS)
Marty Rappaport (Alexander Hamilton)

HONORABLE MENTION
Bob McClendon (Alexander Hamilton)
Goldy Goldstein (Auitomotive)
Sal Giannone (Brooklyn Specialty Trades HS)
Jessie Birenbaum (East NY Vocational)
Brozofsky (Metropolitan)
Walter Walterstorff (Woodrow Wilson)
Bill Swanson (Brooklyn Tech)

1940-1941



1940-1941 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Harry Boykoff (Jefferson)
Hyman Gotkin (Jefferson)
Jerry Fleishman (Erasmus)
Paul Yesawick (Brooklyn Tech)
Frido Frey (New Utrecht)

2nd TEAM
Jim Bredice (Manual Training)
Holyrod (Eastern District)
Dente (Erasmus)
Lou Lipman (Madison)
Brofman (Jefferson)

HONORABLE MENTION
Wertheim (Lincoln)
Sadowsky (Lafayette)
Rose (Boys High)
Gales (Boys High)
Stancarone (Brooklyn Tech)
Wagman (Eastern District)
Fogler (Eastern District)
Doctor (Erasmus)
Fred Mayblum (Erasmus)
F. Schwartz (Madison)
Jacobson (New Utrecht)
Fred Weinberg (New Utrecht)
Fried (Jefferson)
Simon (Jefferson)
Barnett (Jefferson)
Murphy (Alexander Hamilton)
Constantine (Lafayette)

1939-1940



1939-1940 Brooklyn Eagle All- Scholastic Brooklyn Basketball Team


1st TEAM
Sol Glogower (Lincoln)
Harry Derkasch (Jefferson)
Jerry Fleishman (Erasmus)
Stanley Waxman (Madison)
Howard Rader (Madison

2nd TEAM
Alfred Garcia (Franklin K. Lane)
Louis Goldstein (Eastern District)
Al Pastushok (Alexander Hamilton)
Larry Baxter (Madison)
Hyman Gotkin (Jefferson)

HONORABLE MENTION
Tom Sealy (Alexander Hamilton)
Eugene Cole (Franklin K. Lane)
Vincent Healy (Franklin K. Lane)
Tom Brisbane (Boys High)
Hubert Nicholson (Boys High)
Paul Yesawich (Brooklyn Tech)
Bill Swanson (Brooklyn Tech)
Lenny Doctor (Erasmus)
Arnold Snyder (Erasmus)
Fred Mayblum (Erasmus)
Ross Merrick (Madison)
Leonard Rader (Madison)
Charley Drucker (Madison)
Hugh Erickson (Manual Training)
Jim Bredice (Manual Training)
Nino Presti (New Utrecht)
Fred Weinberg (New Utrecht)
Harry Boykoff (Jefferson)
Mike Shinkarik (Jefferson)
Mickey Waldron (Bushwick)
Dave Dines (Bushwick)

1939-1940 Brooklyn Eagle All- Scholastic Queens Basketball Team


1st TEAM
Mike McCarron (Newtown)
Johnny Mills (Andrew Jackson)
Jimmy Gale (???)
Hal Enstice (Flushing)
Johnny Brucato (Far Rockaway)

2nd TEAM
Bobby Jappell (Far Rockaway)
E. Keim (Richmond Hill)
J. Vail (John Adams)
W. Allen (Jamaica)
W. McDonald (Newtown)

HONORABLE MENTION
Ray Lump (Newtown)
Dick Fitzgerald (Newtown)
Erker (Newtown)
Burke (Newtown)
Austin (Newtown)
King (Flushing)
Dizzino (LIC)
Lynch (Richmond Hill)
Renken (Richmond Hill)
Walls (Andrew Jackson)
Tony Triebel (Andrew Jackson)
Armstrong (Bryant)