Make your own free website on Tripod.com



PSAL All-Stars of the 1950s


1956-1957



1956-57 Metropolitan High School All-Star Teams


BROOKLYN-QUEENS TEAM
COACH: Ed Conlan (Forest Hills)
Gary Baum (Forest Hills)
Stan Cohen (Midwood)
Julie Cohen (Erasmus)
Jerry Sklar (New Utrecht)
Ed Simmons (Boys High)
Stuart Schanzinger (Richmond Hill)
George Yuhas (Jamaica)
Al Filardi (Holy Trinity)
Tom Stith (St. Francis Prep)
Bob Ganley (Adelphi Academy)
Richard Goldberg (Madison)
Tony Jackson (Jefferson)
Rudy Serrett (Flushing)
Mark Reiner (Lincoln)
Stan Niewieroski (Bishop Loughlin)

MANHATTAN-BRONX-STATEN ISLAND TEAM
COACH: Lou Carneseca (St. Ann's)
Nick Bruno (Port Richmond)
Ed English (Clinton)
Fred Horn (Barnard)
Dee Maynard (Xavier)
Frank McArdle (All Hallows)
Harold Johnson (George Washington)
Hugh Donahue (St. Ann's)
Charles Potter (Ben Franklin)
Tim Shea (Cardinal Hayes)
Bruce Moody (Morris)
Henry Gunther (Gompers) Willie Wiggins (Commerce)
Jack Thompson (Columbus)
Ray Falvey (LaSalle)
George Hejduk (Stuyvesant)

1953-1954



1953-1954 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn PSAL TEAM


1ST TEAM
Alex Panos (Lincoln)
Nurlin Tarrant (Jefferson)
John Lee (Erasmus)
Stanley Groil (Lafayette)
Harvey Salz (Jefferson)

2ND TEAM
Glen Rowan (Grady)
Sheldon Brodsky (New Utrecht)
Frank De Rita (East NY Vocational)
Jerry Persons (Boys High)
Norman Nebel (Tilden)
HONORABLE MENTION
Joel Comito (Lafayette)
Marty Aranow (Madison)
Dick Kolbert (Midwood)
Ollie Barton(Erasmus)

Nelson Ramos (Automotive)
Allan Buch (Lincoln)
Frank Weiss (Lafayette)
John Conolly (Manual Training)
Richard Moench (Manual Training)
Pat Russo (Fort Hamilton)

George Willis (Alexander Hamilton)
Irwin Melnicoff (Midwood)
Charles Hollander (Tilden)
Steve Matell (Madison)
Saunders Jones (Westinghouse)

Arthur Beale (Williamsburg Vocational)
Ted Harvin (Brooklyn Tech)
Gerald Stuckelman (Jefferson)
Jerry Winkler (Eastern District)
Clyde Lord (Boys High)

Lou Gossett Jr. (Lincoln)
Joe Cestari (Grady)

John Choynowski (Grady)
Joe Gorra (Fort Hamilton)
Marty Chadroff (New Utrecht)
Harvey Kozitsky (New Utrecht)
Arthur Goldstein (Tilden)
Stu Gottfried (Erasmus)
Alex Mantel (Erasmus)
Herb Farber (Boys High)
Clarence Jones (Jefferson)
Joe Re (East NY Vocational)
Bernie Tiebout (Jefferson)


1953-1954 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn PSAL Division 1 TEAM


1ST TEAM
Glen Rowan (Grady)
Alex Panos (Lincoln)
Sheldon Brodsky (New Utrecht)
Joel Comito (Lafayette)
Stanley Groil (Lafayette)

2ND TEAM
Allan Buch (Lincoln)
Frank Weiss (Lafayette)
John Conolly (Manual Training)
Richard Moench (Manual Training)
Pat Russo (Fort Hamilton)

HONORABLE MENTION
Len Mizrachi (Lafayette)
Morty Lichtenstein (Lafayette)
Lou Gossett Jr. (Lincoln)
Ralph Oliva (Manual Training)
Joe Cestari (Grady)

John Choynowski (Grady)
Joe Gorra (Fort Hamilton)
Marty Chadroff (New Utrecht)
Harvey Kozitsky (New Utrecht)




1953-1954 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn PSAL Division 2 TEAM


1ST TEAM
John Lee (Erasmus)
Marty Aranow (Madison)
Norman Nebel (Tilden)
Dick Kolbert (Midwood)
Ollie Barton(Erasmus)

2ND TEAM
George Willis (Alexander Hamilton)
Irwin Melnicoff (Midwood)
Charles Hollander (Tilden)
Steve Matell (Madison)
Saunders Jones(Westinghouse)

HONORABLE MENTION
Leroy Sterling (Alexander Hamilton)
George Sullivan (Madison)
Arthur Goldstein (Tilden)
Steve Ifshin (Madison)
Mel Shaw (Erassmus)

Stu Gottfried (Erasmus)
Alex Mantel (Erasmus)
Clyde Trotman (Westinghouse)



1953-1954 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn PSAL Division 3 TEAM


1ST TEAM
Nurlin Tarrant (Jefferson)
Frank De Rita (East NY Vocational)
Nelson Ramos (Automotive)
Jerry Persons (Boys High)
Harvey Salz (Jefferson)

2ND TEAM
Arthur Beale (Williamsburg Vocational)
Ted Harvin (Brooklyn Tech)
Gerald Stuckelman (Jefferson)
Jerry Winkler (Eastern District)
Clyde Lord (Boys High)

HONORABLE MENTION
Jimmy Watson (Automotive)
Karl Walkes (Automotive)
Herb Farber (Boys High)
Charles Isles (Brooklyn Tech)
Dave Anderson (Brooklyn Tech)

Clarence Jones (Jefferson)
Elroy Clark (Williamsburg Vocational)
Joe Re (East NY Vocational)
Bill David (Eastern District)
Bernie Tiebout (Jefferson)


1952-1953



1952-1953 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn PSAL TEAM


1ST TEAM
John Lee (Erasmus)
Frank King (Madison)
Mike Parenti (New Utrecht)
Ronnie Bressant (Boys High)
Tony D'Elia (Eastern District)

2ND TEAM
Alfred Jones (Jefferson)
Jay Arbeiter (Midwood)
Sheldon Brodsky (New Utrecht)
Milt Winawer (Madison)
Taylor (Westinghouse)


1952-1953 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn PSAL Division 1 TEAM


1ST TEAM
Taylor (Westinghouse)
Mayo (East NY Vocational) (Madison)
Alfred Jones (Jefferson)
Ronnie Bressant (Boys High)
Tony D'Elia (Eastern District)

2ND TEAM
Ted Harvin (Brooklyn Tech)
Arthur Beale (Williamsburgh Vocational)
Nurlin Tarrant (Jefferson)
Bernard Ehrlich (Jefferson)
Alex Brooks (Westinghouse)


1952-1953 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn PSAL Division 2 TEAM


1ST TEAM
John Lee (Erasmus)
Frank King (Madison)
Milt Winawer (Madison)
Jay Arbeiter (Midwood)
Mittaritonna (Erasmus)

2ND TEAM
Nelson Ramos (Automotive)
Funk (Midwood)
Ravitz (Erasmus)
Rawlerson (Alexander Hamilton)
Lester Yellin (Tilden)


1952-1953 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn PSAL Division 3 TEAM


1ST TEAM
Sandy Koufax (Lafayette)
Glenn Rowan(Grady)
Mike Parenti (New Utrecht)
Sheldon Brodsky (New Utrecht)
Barry Storich (Lincoln)

2ND TEAM
Miller (Manual Training)
Ralph Oliva (Manual Training)
Herb Marksman (New Utrecht)
Danny Berlin (New Utrecht)
Nelson (Fort Hamilton)

1951-1952



1951-1952 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn TEAM


1ST TEAM
Tom Hemans (Jefferson)
Bill Cowley (St. John's Prep)
Frank Petinos (New Utrecht)
Ronnie Bressant (Boys High)
Bob O'Donnell (Holy Trinity)

2ND TEAM
Frank King (Madison)
Nelson Osa (Brooklyn Tech)
Dick Daly (Adelphi)
John Kielly (St. Michael's)
Mal Avchen (Lafayette)

HONORABLE MENTION
Dan Smith (Boys High)
Richie Weissglass (Midwood)
Harry Samuels (Boys High)
Irwin Lowenthal (Erasmus)
Bob Rawls (Automotive)
Vinny Cohen (Boys High)
Anthony D'Elia (Eastern District)
Gil Williams (Boys High)
Joe Haugh (Alexander Hamilton)
Ronnie Judson (Fort Hamilton)
Michael McCann (Manual Training)
Fred Lane (Madison)
Mike Parenti (New Utrecht)
Jerry Keitel (Lincoln)
Sheldon Seltzer (Lincoln)
Young (Adelphi Academy)
Marty Mullin (Bushop Loughlin)
De Simone (Bishop Loughlin)
Stokey (Boro Hall Academy)
Hirsch (Brooklyn Academy)
Hal Walker (Automotive)
Lehrer (Brooklyn Friends)
Mike Lewis (Brooklyn Tech)
Meany (Brooklyn Prep)
McCabe (Cathedral Prep)
Art Schwartz (Chaminade)
Pellman (Colby Academy)
Bernie Tiebout (Jefferson)
George Pollack (Tilden)
Art Lettieri (St. Francis Prep)
Walter Brady (St. John's Prep)
Don Haig (St. Michael's)
Eddie Lennon (St. Francis Prep)
Gene Rowan (Grady)
Joe Russo (Holy Trinity)
Mike Cashman (Holy Trinity)
Tom Strauss (Holy Trinity)
Ed Peterson (Holy Trinity)
Doren (Lafayette)
Jay Arbiter (Midwood)
Jon Hammer (Poly Prep)
Spector (Poly {Prep)
Upton (Westinghouse)
Jim Knapp (St. Augustine's)
D'Amato (St. Augustine's)


1951-1952 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn PSAL TEAM


1ST TEAM
Tom Hemans (Jefferson)
Nelson Osa (Brooklyn Tech)
Frank Petinos (New Utrecht)
Ronnie Bressant (Boys High)
Frank KIng (Madison)

2ND TEAM
Richie Weisglass (Midwood)
Harry Samuels (Boys High)
Dan Smith (Boys High)
Irwin Lowenthal (Erasmus)
Mal Avchen (Lafayette)

1951-1952 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn Division 1 TEAM


1ST TEAM
Tom Hemans (Jefferson)
Harry Samuels (Boys High)
Bob Rawls (Automotive)
Ronnie Bressant (Boys High)
Nelson Osa (Brooklyn Tech)

2ND TEAM
Dan Smith (Boys High)
Vinny Cohen (Boys High)
Anthony D'Elia (Eastern District)
Williams (Boys High)
George Haugh (Alexander Hamilton)

1951-1952 Brooklyn Eagle All-Scholastic Brooklyn Divison 2 TEAM


1ST TEAM
Richie Weissglass (Midwood)
Frank King (Madison)
Frank Petinos (New Utrecht)
Mal Avchen (Lafayette)
Irwin Lowenthal (Erasmus)

2ND TEAM
Ronnie Judson (Fort Hamilton)
Mark McCann (Manual Training)
Jerry Keitel (Lincoln)
Fred Lane (Madison)
Mike Parenti (New Utrecht)

1949-1950



1949-1950 New York Times Scholastic All-Brooklyn Team


TEAM MEMBERS
Ed Conlin (St. Michael's)
Don Cramer (Erasmus)
Dave Gotkin (Jefferson)
Frank Layden (Fort Hamilton)
Boris Nachamkin (Jefferson)
Joe Parchinski (Bishop Loughlin)
Johnny Rucker (Erasmus)
Phil Sagona (???)
Solly Walker (Boys High) Sid Youngelman (Lincoln

1949-1950 Brooklyn Eagle All-Brooklyn PSAL Team


FIRST TEAM
Dave Gotkin (Jefferson)
Boris Nachamkin (Jefferson)
Solly Walker (Boys High)
Johnny Rucker (Erasmus)
Sid Youngelman (Lincoln)

SECOND TEAM
Bo Erias (Automotive)
Jimmy Grant (Jefferson)
Don Cramer (Erasmus)
Frank Layden (Fort Hamilton)
Ted Ellsberg (Erasmus)


HONORABLE MENTION
Jerry Domerschick (Jefferson)
Marv Kessler (Boys High)
Gil Allen (Boys High)
Jack Leiman (Eastern District)
Ronald Bartolema (Brooklyn Tech)
Loran Smith (Jefferson)
Paul Gergel (Automotive)
Hal Weitz (Erasmus)
Vinny Zoda (Lafayette)
Sal Bonafede (Lafayette)
Jerry Casale (Manual Training)
Paul Schmuckler (Jefferson)
Bob Saks (Tilden)
Herb Adler (Alexander Hamilton)
Bob Fjellstad (Westinghouse)
Ed Lehman (Erasmus)
Frank Torre (Madison)
Larry Wilkov (Erasmus)
Jim Searing (Fort Hamilton)
Jay Hoffman (Madison)
Artie Cohen (New Utrecht)
Alex Russek (New Utrecht)
Don Curtiss (Midwood)
Andy Gargulio (Manual Training)


1949-1950 Brooklyn Eagle All-Brooklyn Division 1 Team


FIRST TEAM
Dave Gotkin (Jefferson)
Bo Erias (Automotive)
Boris Nachamkin (Jefferson)
Jimmy Grant (Jefferson)
Solly Walker (Boys High)

SECOND TEAM
Jerry Domerschick (Jefferson)
Marv Kessler (Boys High)
Gil Allen (Boys High)
Jack Leiman (Eastern District)
Ronald Bartolema(Brooklyn Tech)

HONORABLE MENTION
Loran Smith (Jefferson)
Paul Gergel (Automotive)
Pat Schmuckler (Jefferson)
Bob Saks (Tilden)
Herb Adler (Alexander Hamilton)
Sihugo Green (Boys High)
Oscar Rucker (Automotive)
Henry Duckham (Brooklyn Tech)
Charley Rosen (Eastern District)
Bob Fjellstad (Westinghouse)
Murray Rosen (Eastern District)
Anton Niles (Boys High)


1949-1950 Brooklyn Eagle Scholastic All-Brooklyn PSAL Division 2 Team


FIRST TEAM
Don Cramer (Erasmus)
Frank Layden (Fort Hamilton)
Johnny Rucker (Erasmus)
Sid Youngelman (Lincoln)
Ted Ellsberg (Erasmus)

SECOND TEAM
Hal Weitz (Erasmus)
Vinny Zoda (Lafayette)
Sal Bonafede (Lafayette)
Stan Weiss (Lincoln)
Jerry Casale (Manual Training)

HONORABLE MENTION
Ed Blodnick (Erasmus)
Ed Lehman (Erasmus)
Irwin List (Erasmus)
Frank Torre (Madison)
Larry Wilkov (Erasmus)
Jim Searing (Fort Hamilton)
Jay Hoffman (Madison)
Bruce Thompson (Madison)
Artie Cohen (New Utrecht)
Alex Russek (New Utrecht)
Don Curtiss (Midwood)
Arnold Ring (Madison)
Tony Glorosio (Manual Training)
Andy Gargulio (Manual Training)


1949-1950 Brooklyn Eagle Scholastic All-Queens PSAL Team


FIRST TEAM
Al Bianchi (LIC)
Jim McCue (Frankloin K. Lane)
Don Slattery (John Adams)
Chuck Jurgens (Far Rockaway)
Dom De Bonis (Bryant)

SECOND TEAM
Bobby Maxwell (LIC)
Bill Howe (Far Rockaway)
Ed McDowell (Flushing)
Chick Karpells (LIC)
Aaron Dublinsky (Jamaica)

HONORABLE MENTION
Don Fusco (LIC)
George Safarikas (Bryant)
Ken Gaynor (John Adams)
Lou Drago (Newtown)
Ernie Heins (Woodrow Wilson)
Bob McLean (Flushing)
George Lebby (Newtown)
Gary Pastoret (Forest Hills)
Anthony Yonkers (East NY Vocational)
Bill Denis (Andrew Jackson)
Red Flanagan (Bayside)
Don Donahue (Grover Cleveland)
Bobby Pincus (Richmond Hill)
Dick Retzlaff (Woodrow Wilson)
Leroy Bell (Jamaica)
Neal King (Franklin K. Lane)