Make your own free website on Tripod.com



PSAL Boys Basketball Champions

Year

'A' Champion

'A' Runnerup

'B' Champion

'B' Runnerup

1903

Flushing

----

None

None

1904

none

none

None

None

1905

Clinton

Boys High

None

None

1906

Boys High

-----

None

None

1907

Townsend Harris

Commerce

None

None

1908

Townsend Harris

Clinton

None

None

1909

Stuyvesant

Boys High

None

None

1910

Stuyvesant

-----

None

None

1911

none

none

none

none

1912

Stuyvesant

Clinton

none

none

1913

Clinton

-----

none

none

1914

Clinton

Bryant

none

none

1915

Stuyvesant

-----

none

none

1916

Clinton

-----

none

none

1917

Boys High

none

none

none

1918

Clinton

-----

none

none

1919

Clinton

Newtown

none

none

1920

Commerce

Far Rockaway

none

none

1921

Commerce

Commercial

none

none

1922

Manual Training

Clinton

none

none

1923

Commerce

Commercial

none

none

1924

Commerce

Commercial

none

none

1925

Clinton

Commercial

none

none

1926

Clinton

Jefferson

none

none

1927

Newtown

Monroe

none

none

1928

Newtown

New Utrecht

none

none

1929

Monroe

Clinton

none

none

1930

Franklin K. Lane

Textile

none

none

1931

Newtown

Stuyvesant

none

none

1932

Textile

Monroe

none

none

1933

Monroe

Jefferson

none

none

1934

Clinton

Jefferson

none

none

1935

Textile

Clinton

Western Union

Automotive

1936

Jefferson / Monroe

-----

East Side Continuation

Automotive

1937

Clinton

Seward Park

Metropolitan

Automotive

1938

Ben Franklin

Newtown

McKee

Automotive

1939

Madison

Jamaica

Automotive

N.Y. Vocational

1940

Ben Franklin

Madison

Automotive

Gompers

1941

Ben Franklin

Andrew Jackson

Needle Trades

Automotive

1942

Andrew Jackson

Erasmus

Gompers

Automotive

1943

Madison

Andrew Jackson

N.Y. Vocational

East New York

1944

Andrew Jackson

Ben Franklin

Automotive

Gompers

1945

Clinton

Seward Park

Automotive

Gompers

1946

Ben Franklin

Lincoln

East New York

Gompers

1947

Clinton

Lincoln

Woodrow Wilson

East New York

1948

Erasmus

Lincoln

none

none

1949

Lincoln

Stuyvesant

none

none

1950

Commerce

Ben Franklin

none

none

1951

none

none

none

none

1952

Boys High

Seward Park

none

none

1953

New Utrecht

Flushing

none

none

1954

Jefferson

Ben Franklin

none

none

1955

Jamaica

Madison

none

none

1956

Commerce

Erasmus

none

none

1957

Boys High

Jefferson

none

none

1958

Clinton

Boys High

none

none

1959

Boys High

Commerce

none

none

1960

Boys High

Columbus

none

none

1961

Erasmus

Franklin K. Lane

none

none

1962

Boys High

Wingate

Food & Maritime

Eastern District

1963

Clinton

Boys High

Eastern District

-----

1964

Boys High

Ben Franklin

Eastern District

Westinghouse

1965

Erasmus

Clinton

Westinghouse

Automotive

1966

Clinton

Erasmus

Eastern District

Automotive

1967

none

none

Tilden

Midwood

1968

Boys High

Clinton

Midwood

-----

1969

Boys High

Van Buren

Alfred E. Smith

-----

1970

Wingate

Clinton

Bronx Science

Alfred E. Smith

1971

Clinton

Boys High

Bronx Science

Bushwick

1972

Canarsie

Jamaica

Alfred E. Smith

Morris

1973

Clinton

Haaren

Stevenson

Alexander Hamilton

1974

Taft

Clinton

Stevenson

Alexander Hamilton

1975

Taft

Lafayette

August Martin

Aviation

1976

Canarsie

Lafayette

Lehman

Julia Richman

1977

Clinton

McKee/ S.I. Tech

August Martin

Cardozo

1978

Cardozo

Morris

Forest Hills

Norman Thomas

1979

Boys High

Clinton

Norman Thomas

Truman

1980

Stevenson

L.I.C.

Murray Bergtraum

Eli Whitney

1981

Alexander Hamilton

Andrew Jackson

Norman Thomas

Walton

1982

Ben Franklin

Andrew Jackson

Norman Thomas

Murry Bergtraum

1983

Springfield Gardens

Alexander Hamilton

Printing

Walton

1984

Truman

Andrew Jackson

Murray Bergtraum

Walton

1985

Andrew Jackson

JFK

Gompers

JREC

1986

Lincoln

Manhattan Center

Graphic Arts

Randolph

1987

Springfield Gardens

Stevenson

Gompers

Transit Tech

1988

Stevenson

Lincoln

Gompers

Prospect Heights

1989

Stevenson

Lincoln

Mabel Dean Bacon

----

1990

Grady

Manhattan Center

Monroe

Jane Addams

1991

Lincoln

South Shore

JREC

Mabel Dean Bacon

1992

Brandeis

Manhattan Center

Wingate

Murray Bergtraum

1993

Walton

Lincoln

Transit Tech

George Washington

1994

MLK

Lincoln

Robeson

George Washington

1995

Lincoln

Robeson

Francis Lewis

Roosevelt

1996

Erasmus

Grady

Truman

Columbus

1997

Robeson

Newtown

Washington Irving

LIC

1998

Grady

Forest Hills

Wadleigh

Murray Bergtraum

1999

Cardozo

JFK

Franklin K. Lane

Grover Cleveland

2000

JFK

Lincoln

Roosevelt

Sarah J. Hale

2001

Grady

Robeson

Benjamin Banneker

Thurgood Marshall

2002

Lincoln

Robeson

Wings Academy

Global Studies

2003

Lincoln

Banneker

Monroe

Wings Academy

2004

Lincoln

Cardozo

Susan B. Mckinney

Morris

2005

JFK

Lincoln

Bushwick

Environmental Studies

2006

Lincoln

Grady

Global Studies

I.C.E.

2007

Transit Tech

Edison

Eagle

Acorn

2008

Transit Tech

Westinghouse

Law, Journalism & Research

Acorn

2009

Curtis

Westinghouse

Brooklyn College Academy

ENY Family Academy

2010

Bedford Academy

South Bronx

QHST

HS for Construction

2011

Midwood

L.I.C.

Pathway Prep

FDA III

2012

Brooklyn Collegiate

Mott Haven

Pathway Prep

Newcomers

2013

John Adams

McKee/S.I. Tech

Fannie Lou Hamer

Wingate

2014

Washington Heights

Bedord Academy

BCAM

Fannie Lou Hamer

2015

Springfield Gardens

FDA

Maspeth

FDA III

2016

Telecommunications

FDA

Kipp / NYC

Jane Addams

2015

Walton

Brooklyn HS Law & Tech

Fannie Lou Hamer

South Bronx Prep


Note # 1: For many years had a separate vocational school league. They crowned their champs at MSG every year also. From 1948 to 1961, there was only a single PSAL 'A' League. In the 1961-1962 season the vocational league was expanded & renamed the B league. Many of the historical records of past playoffs in the vocational and early years of the B League seem to have been lost through time. What a shame! I am still researching for early data and adding what I find!

Note # 2: In 2006-07 the PSAL created a 'AA' league for a select group of teams. See list below:

Year

'AA' Champion

'AA' Runnerup

2007

Lincoln

Boys & Girls

2008

Lincoln

Boys & Girls

2009

Lincoln

JFK

2010

Boys & Girls

Cardozo

2011

Boys & Girls

Lincoln

2012

Boys & Girls

Jefferson

2013

Lincoln

Jefferson

2014

Cardozo

Jefferson

2015

Wings

Cardozo

2016

Jefferson

Lincoln

2017

Lincoln

Jefferson



Note # 3: The following schools names have changed through time:

Andrew Jackson became Campus Magnet
Ben Franklin became Manhattan Center
Boys High became Boys & Girls
Commerce HS became Louis D. Brandeis HS
Commercial HS became Alexander Hamilton which became Paul Robeson.
Eastern District became Grand Street Campus
Eli Whitney became Van Arsdale
Industrial Arts became Art & Design
Manual Training became John Jay then became Law, Journalism & Research
Music and Art became Laguardia
Needle Trades became Fashion
N.Y. Printing became Graphic Arts
Textile became Charles Evans Hughes became Humanities became Bayard Rustin
Woodrow Wilson became August Martin



Note # 4: The following schools have closed down without being reorganized:

East Side Continuation
Haaren (although Park East HS is is the same building it was once in
Mabel Dean Bacon
Sarah J. Hale
Western Union