Make your own free website on Tripod.com



PSAL
Standings & Playoff Results
2000-2001

SECTION A



Queens I

Queens II

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Hillcrest

13

1

Campus Magnet

14

2

Bryant

12

2

Cardozo

14

2

Newtown

10

4

Van Buren

13

3

Jamaica

9

5

Beach Channel

8

8

Forest Hills

4

10

Francis Lewis

7

9

Edison

3

11

Bayside

7

9

Springfield Gardens

3

11

Far Rockaway

5

11

Grover Cleveland

2

12

August Martin

4

12

---

--

--

Franklin K. Lane

0

16

Bronx

----

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Roosevelt

17

1

----

--

--

JFK

15

3

----

--

--

Clinton

12

6

----

--

--

Columbus

11

7

----

--

--

Walton

10

8

----

--

--

Lehman

9

9

----

--

--

Gompers

7

11

---

--

--

Taft

5

13

---

--

--

Stevenson

3

15

---

--

--

Truman

1

17

---

--

--

Brooklyn I

Brooklyn II

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Grady

15

1

Midwood

11

1

Lincoln

14

2

Erasmus

9

3

New Utrecht

11

5

Westinghouse

7

5

Sheepshead Bay

11

5

Brooklyn Tech

5

7

Telecommunications

9

7

Van Arsdale

5

7

Madison

5

11

John Jay

3

9

FDR

5

11

Wingate

2

10

Fort Hamilton

1

15

---

--

--

Lafayette

1

15

---

--

--

Brooklyn III

Staten Island

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Robeson

13

1

Curtis

12

0

Boys & Girls

13

1

Tottenville

9

3

Canarsie

8

6

New Dorp

5

7

Tilden

8

6

Susan Wagner

5

7

South Shore

6

8

S.I. Tech/ Mckee

5

7

Transit Tech

6

8

Port Richmond

5

7

Jefferson

1

13

Petrides

1

11

Prospect Heights

1

13

----

--

--

Manhattan I

Manhattan II

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

FDA

9

1

Park West

9

1

Manhattan Center

9

1

MLK

8

2

Wadleigh

6

4

Murray Bergtraum

6

4

Randolph

4

6

Washington Irving

5

5

George Washington

2

8

Norman Thomas

1

9

Graphic Arts

0

10

Seward Park

0

10

SECTION B

Queens I

Queens II

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Aviation

12

0

Townsend Harris

8

2

John Adams

10

2

John Bowne

7

3

Robert Wagner

7

5

Flushing

7

3

Newcomers

5

7

LIC

5

5

RFK

3

9

Queens Vocational

3

7

Renaissance

3

9

American Studies

0

10

Richmond Hill

2

10

----

--

--

Brooklyn

Bronx

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Banneker

17

1

Bronx Science

19

1

Automotive

15

3

Smith

16

4

Grand St. Campus

15

3

Monroe

15

5

Global Studies

13

5

Wings

13

7

Clara Barton

8

10

Evander

11

9

Leon Goldstein

8

10

BLA

11

9

Bushwick

6

12

South Bronx

9

11

Middle College HS

4

14

Morris

6

14

EBC/ENY

2

16

Jane Addams

6

14

Maxwell

2

16

Dodge

3

17

----

--

--

Fanny Lou Hamer

1

19

Manhattan I

Manhattan II

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

UPA

16

0

Brandeis

16

2

Thurgood Marshall

14

2

CMSP

16

2

Art & Design

11

5

Hunter

15

3

East Side

10

6

Environmental Studies

12

6

Environmental Science

8

8

Beacon

11

7

Richard Green

7

9

CPE

7

11

ICE

3

13

Future

7

11

JREC

3

13

Health Profesions

4

14

Baruch

0

16

Social Change

1

17

----

--

--

O'Henry

1

17

Manhattan III

Staten Island

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Stuyvesant

15

1

----

--

--

Fashion

13

3

----

--

--

Chelsea

9

7

----

--

--

Humanities

9

7

----

--

--

Eco & Finance

8

8

----

--

--

Laguardia

6

10

----

--

--

Manhattan Village

6

10

----

--

--

Landmark

6

10

----

--

--

LPS

0

16

----

--

--



NOTE: This was an important year in PSAL history. The PSAL had for several years seeded its remaining playoff teams only when the playoffs reached the sweet 16. Before this round teams would play other teams from their own borough. Now the entire field was seeded before the playoffs began.

Boys Varsity 'A' League Playoffs




Tie-breaker Games



Staten Island 'A' 3rd Place (4 Way Tie)

1/31/01

New Dorp 67 - McKee/S.I. Tech 45

Susan Wagner 71 - Port Richmond 70


2/05/01

New Dorp defeats Susan Wagner


1st Round Games



2/16/01

# 6 Frederick Douglass 58 - # 27 Columbus 37

# 11 Manhattan Center 71 - # 22 Tilden 55

# 19 Clinton 49 - # 14 Van Buren 40

# 3 Boys & Girls 66 - # 30 Walton 33



2/15/01

# 8 Campus Magnet 64 - # 25 Erasmus 58

# 9 Cardozo 54 - # 24 Telecommunications 45

# 16 Midwood 67 - # 17 Bryant 65

# 1 Robeson 85 - # 32 New Dorp 49


2/13/01

# 4 Lincoln 93 - # 29 Westinghouse 56

# 13 Hillcrest 67 - # 20 Sheepshead Bay 60

# 5 Park West 57 - # 28 Jamaica 49

# 21 Newtown 54 - # 12 JFK 52


2/12/01

# 2 Grady 84 - # 31 Beach Channel 37

# 15 Canarsie 86 - # 18 New Utrecht 66

# 7 Roosevelt 58 - # 26 Tottenville 56

# 10 Curtis 95 - # 23 MLK 76



Sweet 16 Games



2/27/01 at Elmcor


# 2 Grady 64 - # 15 Canarsie 55

# 7 Roosevelt 68 - # 10 Curtis 60


2/27/01 at Hunter College


# 4 Lincoln 76 - # 13 Hillcrest 33

# 5 Park West 58 - # 21 Newtown 53


2/28/01 at Lehman College


# 6 FDA 56 - # 11 Manhattan Center 53

# 19 Clinton 49 - # 3 Boys & Girls 45


3/1/01 at Hunter College


# 9 Cardozo 68 - # 8 Campus Magnet 58

# 1 Robeson 66 - # 16 Midwood 53



Quarterfinal Games



3/3/01 at Lehman College


# 4 Lincoln 70 - # 5 Park West 56

# 1 Robeson 77 - # 9 Cardozo 67


3/4/01 at Hunter College


# 2 Grady 73 - # 7 Roosevelt 58

# 19 Clinton 69 - # 6 FDA 67 (OT)



Semifinal Games



3/10/01 at St. John's University


# 1 Robeson 91 - # 4 Lincoln 73

# 2 Grady 81 - # 19 Clinton 48



Championship Game



3/18/01 at Madison Square Garden


# 2 Grady 75 - # 1 Robeson 60



Boys Varsity 'B' League Playoffs




Tie-breaker Games



Queens 2B 2nd Place

2/5/01

John Bowne 52 - Flushing 44


Brooklyn B 5th Place

2/5/01

Clara Barton 47 - Leon Goldstein 33


Bronx B 5th Place

2/5/01

Evander defeats Bronx Leadership



1st Round Games



2/8/01

Environmental Science 62 - Evander 60

Beacon 52 - Clara Barton 44

Global Studies 63 - East Side 52

Humanities 57 - Wings 53



2nd Round Games



2/13/01

John Adams 76 - Environmental Science 44

Hunter 53 - Monroe 51

Art & Design 66 - Chelsea 48

John Bowne 61 - Beacon 53

Grand St. Campus 63 - Fashion 52


2/14/01

Automotive 80 - Environmental Studies 73

Smith defeats Global Studies

Thurgood Marshall 87 - Robert Wagner 53

CMSP 85 - Humanities 60



Sweet 16 Games



2/27/01 at Lehman College:


# 8 Thurgood Marshall 71 - # 9 Automotive 66 (2 OT)

# 1 Brandeis 75 - # 16 Art & Design 52


2/28/01 at Elmcor


# 4 Bronx Science 70 - # 13 Townsend Harris 51

# 12 John Adams 66 - # 5 CMSP 59


3/1/01 at Lehman College


# 2 Benjamin Banneker 62 - # 15 John Bowne 55

# 7 Smith 61 - # 10 Grand St. Campus 45


3/1/01 at Elmcor


# 6 Aviation 60 - # 11 Hunter 52

# 3 Urban Peace 67 - # 14 Stuyvesant 51



QUARTERFINALS



3/3/01 at Lehman College


# 12 John Adams 55 - # 4 Bronx Science 52

# 8 Thurgood Marshall 59 - # 1 Brandeis 50


3/4/01 at Hunter College


# 2 Banneker 77 vs. # 7 Smith 56

# 6 Aviation 71 - # 3 Urban Peace 49



SEMI-FINALS



3/11/01 at St. John's University


# 8 Thurgood Marshall 62 - # 12 John Adams 52

# 2 Banneker 61 - # 6 Aviation 48


CHAMPIONSHIP GAME



3/18/01 at Madison Square Garden


# 2 Benjamin Banneker 60 - # 8 Thurgood Marshall 56