Make your own free website on Tripod.com



PSAL
Standings & Playoff Results
1998-1999

Queens I

Queens II

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Newtown

10

2

Cardozo

14

0

Edison

10

2

Van Buren

9

5

Hillcrest

8

4

Campus Magnet

8

6

Jamaica

8/font>

4

Bayside

8

6

Forest Hills

3

9

Far Rockaway

8

6

Springfield Gardens

2

10

August Martin

5

9

Bryant

1

11

Beach Channel

4

10

----

--

--

Francis Lewis

0

14

Bronx

----

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

JFK

17

1

----

--

--

Truman

14

4

----

--

--

Columbus

13

5

----

--

--

Evander

10

8

----

--

--

Clinton

9

9

----

--

--

Taft

8

10

----

--

--

Stevenson

6

12

---

--

--

Gompers

6

12

---

--

--

Walton

5

13

---

--

--

Lehman

2

16

---

--

--

Brooklyn I

Brooklyn II

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Lincoln

14

0

Erasmus

13

1

New Utrecht

11

3

Westinghouse

12

2

Grady

11

3

JohnJay

8

6

Madison

7

7

Brooklyn Tech

8

6

Lafayette

6

8

Midwood

8

6

Sheepshead Bay

5

9

Van Arsdale

4

10

FDR

1

13

Automotive

3

11

Fort Hamilton

1

13

Bushwick

0

14

Brooklyn III

Staten Island

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Robeson

14

0

Curtis

10

0

Canarsie

11

3

New Dorp

8

2

Boys & Girls

9

5

Susan Wagner

5

5

Transit Tech

8

6

McKee/S.I. Tech

3

7

Tilden

6

8

Tottenville

2

8

South Shore

4

10

Port Richmond

2

8

Prospect Heights

3

11

----

--

--

Jefferson

0

14

----

--

--

Manhattan I

Manhattan II

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Wadleigh

11

1

Norman Thomas

10

2

Manhattan Center

10

2

MLK

10

2

George Washington

8

4

Washington Irving

7

5

FDA

6

6

Murray Bergtraum

7

5

Randolph

5

7

Park West

6

6

Brandeis

1

11

Graphic Arts

1

11

Chelsea

1

11

Seward Park

1

11

SECTION B

Queens I

Queens II

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Franklin K. Lane

11

1

LIC

11

1

Grover Cleveland

10

2

Aviation

8

4

John Adams

8

4

Flushing

8

4

Richmond Hill

7

5

John Bowne

7

5

Newcomers

4

8

Townsend Harris

6

6

RFK

2

10

Queens Vocational

1

11

Robert Wagner

0

12

Renaissance

1

11

Brooklyn

Bronx

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Telecommunications

16

0

Roosevelt

16

2

Wingate

14

2

Jane Addams

15

3

Sarah J. Hale

11

5

Morris

13

5

Grand St. Campus

9

7

Monroe

11

7

Middle College HS

8

8

South Bronx

10

8

Clara Barton

6

10

Bronx Science

8

10

EBC/ENY

3

13

Smith

7

11

Banneker

3

13

Dodge

7

11

Global Studies

2

14

BLA

2

16

----

--

--

Wings

1

17

Manhattan I

Manhattan II

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

UPA

14

0

CPE

12

2

East Side

12

2

Hunter

11

3

Art & Design

8

6

Beacon

9

5

Richard Green

7

7

NYC Lab

7

7

Thurgood Marshall

6

8

Future

7

7

JREC

4

10

Environmental Studies

6

8

Leadership

3

11

Health Professions

2

12

CMSP

2

12

Social Change

2

12

Manhattan III

Staten Island

Team

Wins

Losses

Team

Wins

Losses

Stuyvesant

12

2

----

--

--

Eco & Finance

10

4

----

--

--

Laguardia

10

4

----

--

--

Humanities

9

5

----

--

--

Landmark

7

7

----

--

--

Fashion

5

9

----

--

--

LPS

2

12

----

--

--

Manhattan Village

1

13

----

--

--




'A' LEAGUE PLAYOFF RESULTS


Boys Varsity 'A' League Playoff PSAL 'A' Championship Game

Sunday 3/14/99


at Madison Square Garden


# 2 Cardozo 57 vs. # 9 JFK 47



Boys Varsity 'A' League Playoff Results (Semifinals)

Saturday 3/6/99


at Saint John's University


# 9 JFK 56 - # 4 Wadleigh 49

# 2 Cardozo 62 vs. # 3 Lincoln 54



Boys Varsity 'A' League Playoff Results (Quarterfinals)

Wednesday 3/3/99


at Lehman College


# 2 Cardozo 62 - # 10 Newtown 49

# 3 Lincoln 60 - # 6 New Utrecht 47



Tuesday 3/2/99

at Lehman College


# 4 Wadleigh 61 - # 12 Canarsie 58

# 9 JFK 50 - # 1 Robeson 42



Boys Varsity 'A' League Playoff Results (Sweet Sixteen)

Friday 2/26/99


at Elmcor Center


# 6 New Utrecht 66 - # 11 Manhattan Center 61 (ot)

# 3 Lincoln 66 - # 14 Edison 43


Thursday 2/25/99

at Elmcor Center


# 2 Cardozo 75 - # 15 Columbus 59

# 10 Newtown 56 - # 7 Erasmus Hall 43


Wednesday 2/24/99

at Elmcor Center


# 9 JFK 80 - # 8 Norman Thomas 72

# 1 Paul Robeson 63 - # 16 MLK 52


Tuesday 2/23/99

at Elmcor Center


# 4 Wadleigh 94 - # 13 Westinghouse 92 (2 OT)

# 12 Canarsie 95 - # 5 Curtis 77 (3 OT)


Boys Varsity 'A' League Playoff Draw (First Round)


Friday 2/12/99



Edison 57 - Campus Magnet 49

Curtis 81 - Clinton 53

Manhattan Center 64 - New Dorp 61

Erasmus 60 - Madison 48

Westinghouse 54 - Grady 52

Robeson 88 - Brooklyn Tech 61

Canarsie 69 - John Jay 67

Newtown 86 - Bayside 57



Thursday 2/11/99



Cardozo 64 - Hillcrest 44

Wadleigh 81 - Washington Irving 68

Norman Thomas 88 - Evander 71

Lincoln 80 - Transit Tech 52

New Utrecht 56 - Boys & Girls 45



Wednesday 2/10/99


Columbus 80 - Van Buren 66

JFK 82 - George Washington 58

MLK 76 - Truman 68



Boys Varsity 'A' League Playoff TIE-BREAKERS (Play-in Round)



Wednesday 2/10/99


Campus Magnet 56 - Far Rockaway 47

Brooklyn Tech 74 - Midwood 67



Tuesday 2/9/99


Hillcrest 69 - Jamaica 59

Bayside 72 - Far Rockaway 68

John Jay 64 - Midwood 45



Monday 2/8/99

Washington Irving 61 - Murray Bergtraum 51



'B' LEAGUE PLAYOFF RESULTS


Boys Varsity 'B' League Playoff PSAL 'B' Championship Game

Sunday 3/14/99


at Madison Square Garden


# 1 Franklin K. Lane 67 vs. # 6 Grover Cleveland 50



Boys Varsity 'B' League Playoffs (Semifinals)

Sunday 3/7/99


at Saint John's University


# 6 Grover Cleveland over - # 7 Wingate

# 1 Franklin K. Lane over # 5 Central Park East



Boys Varsity 'B' League Playoff Results (Quarterfinals)



Monday 3/1/99


at Lehman College



# 6 Grover Cleveland 77 - # 3 Urban Peace Academy 61

# 7 Wingate 63 - # 2 Long Island City 59


Friday 2/26/99


at CCNY


# 5 Central Park East 63 - # 4 Stuyvesant 40


Thursday 2/25/99


at CCNY



# 1 Franklin K. Lane 65 - # 8 Flushing 63(ot)


Boys Varsity 'B' League Playoff Draw (Second Round)


Friday 2/12/99


Stuyvesant 59 - Hunter 48

Central Park East 65 - Grand St. Campus 57

Franklin K. Lane 77 - Sarah J. Hale 72



Thursday 2/11/99


Grover Cleveland 66 - Telecommunications 53

LIC 87 - East Side 48

Flushing 87 - Roosevelt 74 (ot)

Urban Peace Academy 78 - Monroe 61



Wednesday 2/10/99


Wingate 57 - Jane Addams 56



Boys Varsity 'B' League Playoff Draw (First Round)

Tuesday 2/9/99


East Side 57 - John Adams 54

Flushing 75 - Laguardia 53

Monroe 76 - Beacon 56

Grover Cleveland 68 - Aviation 60

Hunter 69 - Morris 55

Grand St. Campus 51 - Art & Design 38

Sarah J. Hale 69 - Economics & Finance 66


1st Round Byes: LIC, Roosevelt, Urban Peace, Telecommunications, Stuyvesant, Central Park East, Franklin K. Lane, Jane Addams, Wingate.